Türk-Amerikan İlişkilerinde Psikolojik Kırılma Noktası

Tamiri ve telafisi gayr-ı mümkün kırılma noktaları, ister devletler arası, isterse kişiler arası ilişkilerde olsun, bir mihenk taşı oluşturur. O kapıdan bir kez girildi mi, geri dönmek artık çok zordur.

Abdullah Ayasun
5 min readOct 14, 2019

--

Türkiye’nin Suriye’de Kürtlerin denetimindeki sınır kasabalarına yönelik düzenlediği operasyon tüm hızıyla devam ederken, Türk-Amerikan ilişkileri de tarihinin en çetin sınavlarından birini veriyor bugünlerde. Bu noktayı daha bariz ve belirleyici kılan ise Soguk Savaş döneminde ve sonrasında pekçok krizde kırılma noktasına gelen ilişkilerde emniyet subabı işlevi gören Amerikan Kongresindeki hissiyatın tamamıyla Ankara aleyhine dönmesi olgusudur. Cumhuriyetçiler ve Demokratlar, aralarındaki ‘impeachment’ konusu yüzünden devam eden hırgürü bir kenara bırakarak, Türkiye konusunda ortak bir söylem ve hatta eylem planı üzerinde nadiren görülen bir mutabakata varmış gönüyorlar. Bu, benim tehlikeli konsensüs olarak adlandırdığım bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bu konsensüsün tezahür ettiği somut düzlem ise, Türkiye’ye yönelik birtakım yaptırımları harekete geçirmek için Kongre’nin başkan üzerinde inşa ettiği kollektif, bipartizan baskıdır. Trump’ın geri çekilme kararı kamuya ve medyaya mal olduğundan beri, Başkan ile kendi partisi arasında ciddi bir uçurum meydana gelmiş, bugüne kadar seçmen tepkisinden çekinen ve Trump’a gönül veren (Cumhuriyetçi tabanın %80i) kitleleri karşılarına almak istemeyen Cumhuriyetçi senatörler ilk defa başkanı kamuoyu önünde pervasızca eleştirmişlerdir. Impeachment hususunda safları sıklaştırmaya çalışan ve kongre’de bir fireye bile tahammülü olmayan Beyaz Saray, tam da Cumhuriyetçilere en ihtiyaç duyduğu bir zaman diliminde, Başkan ile Cumhuriyetçi Parti arasında giderek büyüyen çatlak ile iki arada bir derede kalmış durumda.

Suriye’den çekilmeyi seçmenine yaptığı seçim vaadinin yerine getirilmesi olarak gören Başkan Trump için Erdoğan’la giriştiği ve içeriğine tam olarak vakıf olmadigimiz pazarlık son derece basit bir hesabin ürünü olabilir. Komplo teorisyenlerine kırk takla attıran Trump-Erdoğan mutabakatı, kimyaları ve yönetme tarzları son derece örtüşen iki lider arasındaki bromansın neticesinden başka bir şey de…

--

--

Abdullah Ayasun

New York-based journalist and writer. Columbia School of Journalism. 2023 White House Correspondents' Association Scholar. Twitter: @abyasun